Μια ερώτηση βάσει του Ν 4042/2012 που δημοσιεύθηκε:

Άρθρο 50
7. Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

Αυτό πώς ερμηνεύεται; Όταν έχω αλλαγή στην εσωτερική διαρρύθμιση ενός διαμερίσματος που έχω αλλαγή στα μηχανολογικά (πχ. μεταφορά κουζίνας ή μπάνιου) δεν την λαμβάνω υπόψη μου καν στον 4014, ενώ όταν έχω διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου και ταυτόχρονη αλλαγή στα μηχανολογικά (π.χ. καθαίρεση μεσοτοιχίας 2 διαμερισμάτων και μεταφορά κουζίνας από το σημείο αυτό σε ένα άλλο σημείο του διαμερίσματος) τότε το λαμβάνω ως παράβαση κατηγορίας 13 με πρόστιμο 500?


Και μια άλλη ερώτηση: Αν έχω μεταφορά και κουζίνας και μπάνιου έχω 2 παραβάσεις ή τις λαμβάνω σαν 1 ενιαία και τις αναφέρω ως αλλαγή στη διαρρύθμιση/διαμερισμάτωση με ταυτόχρονη αλλαγή μηχανολογικών;;